0 532 223 18 13

ALTAY CEVİZİ DİKİM ŞEKİLLERİ

 

 

 

 

 

Satın almış olduğunuz fidanların verimli olabilmesi için lütfen aşağıdaki uyarıları dikkate alınız.

Altay Ceviz fidanlarını  yukarıdaki her iki şablonda olduğu gibi 5 x 5 metre veya 7 x 3,5 metre şeklinde dikim yapabilirsiniz

Fidan çukurlarına 90 x 60 ebadında kazıp (fidanın kökleri dışarıda kalmayacak şekilde) çıkan toprağa bir kürek yanmış hayvan gübresi veya organik gübre ile karıştırınız.

Diktikten sonra mutlaka yeterli miktarda can suyu veriniz.  

Can suyu ile birlikte TKİ sıvı hümik asit kullanabilirsiniz.

Özellikle ilk üç yıl dibinde yabani ot olmamasına dikkat ediniz.

Birinci yıl, ikinci yıl, üçüncü yıl çiçekleri elle dökülmelidir.

(Normal ceviz ağaçlarının 15-20 katı fazla meyve alınacağından dolayı kök ve gövdesinin kuvvetli olması gerekmektedir.)

Fidanlar dikildikten sonraki aylarda fidanın dibinden filizler çıkacak olursa onların koparılıp alınması gerekir yoksa ağacın gelişimini zayıflatır.

Tüplü Fidan Dikimi:
Fidan çukurları  60 – 80 cm derinliğinde olmak üzere açılır. Çukur açılırken, üst yüzey toprağı bir kenarda toplanır. Bu toprak yaklaşık 1000-1500 gr toz organik gübre harman edilir. Harman edilen bu karışımın bir kısmı, çukurun en alt kısmını doldurulur. Daha sonda fidan poşetinin en alt kısmı, maket bıçağı ile bir kapak gibi kesilir ve çıkartılır. Altı kesilmiş olan poşet, çukuru ortalayacak şekilde konulup yine maket bıçağı ile alttan üste doğru boylu boyunca kesilir. Burada, dikkat edilecek husus, poşet kesimi sırasında köklere zarar vermemek ve poşet toprağını dağıtmamaktır.

Poşet kesildikten sonra poşeti çıkarmadan, kalan harmanlanmış toprak ile etrafı yarıya kadar doldurulur. Daha sonra poşet yavaşça fidan toprağını dağıtmadan çekilir.

Henüz çukur yarı yarıya dolu iken, yaklaşık bir teneke can suyu verilir. Sulamanın ardından, çukur toprakla tamamen doldurulur.  Daha sonra yaklaşık bir metre çaplı yalak yapılır. Tüplü fidan dikiminde ayakla sıkıştırma yapılmaz.Bundaki amaç fidan köklerinin saga sola, aşagı yukarı hareketle hava almasını önlemektir.

Ceviz Fidanlarımız yılın 12 ayı dikime uygundur.  

http://www.ogm.gov.tr/ekutuphane/Sayfalar/FidanNasilDikilir.aspx   

Fidan dikimi için Orman Bakanlığının hazırladığı videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

 

Fidan Dikimi

Kategoriler
  ALIŞ SATIŞ
DOLAR 5.8253 TL. 5.8358 TL.
EURO 6.5519 TL. 6.5637 TL.