0 532 223 18 13
             Cevizin İnsan Sağlığındaki Önemi

 Ceviz, thiamin, vitamin B6 ve folacin’i içeren birçok vitamin içerir. Vitaminlere ilave olarak; demir, çinko, bakır, magnezyum, fosfor ve potasyumca da zengindir. Sodyum ve selüloz yönünden ise fakirdir. Meyve türlerinde gümüş içeren tek meyve cevizdir. İnsan vücudunda , gümüş iyonuna gereksinim duyulan tek organımız ise beyindir. Gümüş insan beyninin sağlığını korumada ve öğrenmede etkilidir. Çünkü gümüş iyonu antibakteriyel özellik taşımaktadır. Ceviz selenyum içeren ender gıdalar arasındadır. Selenyum önemli antioksidant enzimler olan selenoproteinleri yapmak için proteinlere bağlanır. 100 gram yenilebilir iç ceviz yaklaşık 14 gr protein ve 65 gr yağ içerir. ceviz içerisindeki proteinin büyük kısmı sindirilebilir proteindir. Bu özellik vejeteryan beslenmede besin değerinin yüksek olması bakımından cevizin değerini artırmaktadır. Ceviz kolestrol içermez. doymamış yağ içeriği ise yüksektir. ceviz yağının %58 linoleic asit, %12 si ise linolenic asitten oluşur. ceviz enerji kaynağı yüksek meyve türüdür 100 gr cevizin enerji kaynağı 700 kaloridir.

Ceviz kanın pıhtılaşmasını önler, koroner kalp hastalık riskini azaltır. trigliserid ve kolestrol düzeyini düşürür. sinir şletimini sağlar, yüksek bir enerji verir, iyi bir protein kaynağıdır ve içerdiği vitaminler, mineraller ve eser elementler nedeniyle metebolizmada önemli görevler üstlenir.

 cevizin yeşil kabuğundan elde edilen ürünler kolon temizliğinde bağırsak kurtlarının giderilmesinde ve böbreklerin düzenli çalışmasında kullanılmaktadır. Olgunlaşmamış cevizin tanen içeriği yüksektir. Olgunlaşmamış ceviz yenildiğinde (Aşırıya kaçılmamak koşulu ile saç kökleri iyi beslenir ve güçlü saç oluşumu sağlanır) 
Kategoriler
  ALIŞ SATIŞ
DOLAR 5.8253 TL. 5.8358 TL.
EURO 6.5519 TL. 6.5637 TL.